Umělá inteligence se stala standardním pracovním nástrojem. Chceme, aby byla přínosem i pro KSICHT. Domluvme se na následující trojici pravidel, která nám pomůže udržet KSICHT smysluplný.
1. Uveďte model AI.
Zodpovědné použití AI je povolené. Pokud ji použijete, napište, jaký model a verzi jste využili (např. GPT‑4o…).
2. Uveďte prompt.
Uveďte, jak jste se chatu zeptali. Autorovi úlohy to umožní zjistit, jak přemýšlíte, a poskytnout Vám zpětnou vazbu. Neodevzdávejte jako odpověď AI generovaný text vzniklý zkopírováním zadání přímo z KSICHTí brožurky, ale cíleně vyhledávejte konkrétní informace, se kterými si nevíte rady.
AI Vám může pomoci i jinak: může Vám pomoci s rešerší, pomoci pochopit obtížný článek, zkonzultovat formulaci Vaší odpovědi nebo Vám pomoci dostat se z uzavřeného kruhu myšlenek. Do řešení neuvádějte nadbytečné informace a svou odpověď na základě AI výstupu vždy formulujte vlastními slovy.
Smyslem formulace řešení vlastními slovy je i to, abyste ze správného AI výstupu (logu) nadbytečné informace vypustili. V tomto ohledu s AI pracujeme jako s libovolnými jinými internetovými nebo knižními zdroji. Nevypisujte nám tedy odstavce, ať už vaše vlastní, nebo generované, doufajíce, že si v tom najdeme správnou odpověď. Předmětem hodnocení bude i sdělnost Vašich řešení. Autor KSICHTí úlohy není detektiv.
3. Respektujte autory.
Autor KSICHTí úlohy není trenér jazykových modelů. Autor je zvědavý na Vaše úvahy, mnohdy jsou pro něj zdrojem inspirace. Přípravám úlohy kromě autora věnuje čas i tým recenzentů, korektorů a dalších editorů. Trefnou autentickou odpovědí dejte najevo, že si jejich práce vážíte.
Autor může specifikovat další konkrétní požadavky, jak si při řešení počínat s AI. Respektujte je.
Je-li požadován odkaz na citování zdroje informace, nelze AI použít, protože požadovaný (primární) zdroj není s pomocí chatu dohledatelný.
Odhalit, zda byla AI užita, není v současnosti (srpen 2024) možné s jistotou. Trojice pravidel se opírá o důvěru ve Vás. Prosíme, dodržujte je.
Příklad:
Zadání (Heeepšíkací úloha, autorka Veronika Vetýšková):
V čem se liší loratadin od desloratadinu a proč má jeden z nich obsah účinné látky 10 mg a druhý jen 5 mg?
Přijatelná odpověď od řešitele:
Loratadin je proléčivo (prodrug), který se v těle přeměňuje na desloratadin, zatímco desloratadin je již aktivní formou. Proto má loratadin vyšší dávku (10 mg), aby zajistil dostatečnou hladinu aktivní látky, zatímco desloratadin má nižší dávku (5 mg) díky své přímé účinnosti.
(S pomocí GPT‑4o, upraveno, zkráceno. Můj prompt: Jaký je rozdíl mezi loratadinem a desloratadinem? Vysvětli to s ohledem na jejich farmakokinetiku.)
Autorská odpověď:
Loratadin je takzvané proléčivo, což znamená, že se nepodává ve své aktivní formě. Z loratadinu vzniká desloratadin až metabolicky (vizte obrázek). Z tohoto důvodu je samotný desloratadin podáván v nižších dávkách.
Neakceptovatelná odpověď:
Loratadin a desloratadin jsou oba antihistaminika, která se používají k léčbě alergií, ale mezi nimi existují některé důležité rozdíly:
1. Chemické složení a účinnost:
- Loratadin je první generace antihistaminika, která se po podání v těle metabolizuje na desloratadin. To znamená, že loratadin je předlékem (prodrug), který se v játrech přeměňuje na aktivní metabolit, kterým je desloratadin.
- Desloratadin je aktivní metabolit loratadinu, což znamená, že působí přímo a rychleji než loratadin, protože není nutné, aby se metabolizoval. Desloratadin má tedy přímý antihistaminový účinek.
2. Dávkování:
Loratadin se obvykle podává v dávce 10 mg, protože tato dávka zajišťuje dostatečnou koncentraci účinného metabolitu (desloratadinu) v těle po metabolizaci.
Desloratadin se podává v dávce 5 mg, protože je účinnější v nižší dávce. Jelikož je již aktivní formou léčiva, není potřeba tak vysoké dávky, jakou by bylo potřeba u loratadinu.
Tato odpověď obsahuje správné informace. Uznána ale být nemusí. Vzhledem ke stylu psaní v kombinaci se specifickou syntaxí a chybám v gramatice může autor usoudit, že jste formulovaná pravidla porušili, a strhnout body.
V dřívějších letech se bohužel stalo, že autor některé formulace řešení zamítl z důvodu podezření na opisování AI chatu, i když ve skutečnosti byla vlastní prací řešitele. Nekažte proto prosím KSICHT sobě ani ostatním, a při použití AI důsledně dodržujte trojici pravidel.
…a já už nevím!
Chcete přemýšlet a učit se? Hledáte lidi, mezi které tím zapadnete? Potom je tu KSICHT pro Vás. Proč? Zkrátka, KSICHT má právě takovou kulturu. Kulturu, ke které patří společná radost z učení se; kulturu, kde jsou upřímnost, pravdivost stejně jako vlastní tvůrčí zápal na vrcholu žebříčku hodnot. Vznikl z ní v podobě, v jaké jsme jej poznali jako řešitelé, dnes už orgové. Kulturu nemůžeme vymáhat: chceme ji zachovat, předat dál. Pomozte nám!
- Pište odpovědi, které jsou opravdu Vaše.
- Pište odpovědi, které umíte obhájit.
- Dejte najevo zvídavost.
- Když už náhodou opravdu nevíte, nezachraňujte to bezhlavým generováním textu.
Jako autoři tuto kulturu implicitně vkládáme do KSICHTích brožurek. Přejeme si dostávat to samé od vás, řešitelů. Ve většině případů se tak děje. Neudělejme z KSICHTu soutěž v psaní promptů. Díky!